pátek 11. prosince 2020

Čtenářská výzva 2021: 6. téma

Dostáváme se k dalšímu tématu Čtenářské výzvy 2021 a popravdě se mi zamlouvá čím dál více. Přečtu tak dlouho odkládané knihy a navíc jsem narazila na jiné zajímavé tipy od ostatních čtenářů. A tohle mám na ní nejvíce ráda ☺ Teď se ale pojďme podívat na další téma.

6. Kniha, která je (byla) v nějaké zemi zakázána
Šesté téma je vlastně docela jednoduché, neboť v Severní Koreji jsou zakázány téměř všechny zahraniční knihy. Takže jakákoli kniha by se do tohoto tématu vešla. Já však hledala dál a našla jsem čtyři kousky, které mě okamžitě zaujaly a určitě by stály za přečtení a časem se k nim možná dostanu. A dvě jsou velmi známé, a protože je to vlastně oblíbený autor, tak bych je i tak časem otevřela. A právě jím začnu.

Stephen King - Christina
Anotace:
Arnie a Dennis byli dva obyčejní sedmnáctiletí kluci, dokud Arnie neuviděl LeBayovo staré auto Christinu. Arnie byl k němu přitahován zvláštním kouzlem a koupil ho i proti vůli rodičů. Od této chvíle se hodný, neprůbojný kluk začal měnit. Christina si ho podmanila. Kdokoliv mu ublížil, byl Christinou zničen. I jeho dívka Leigha málem přišla o život. Christinin počítač kilometrů se přetáčí zpět a čím víc toho najede, tím je auto lepší. Christina ničí vše kolem Arnieho, ničí jeho duši, jeho lásku, kamarádství a nakonec...

Stephen King - Cujo
Anotace:
Příběh se odehrává v Castle Rocku v létě roku 1980. Jeho zdánlivý pokoj naruší bernardýn nakažený vzteklinou. Z milého a přítulného psa se stává hrozná bestie, která terorizuje Donnu a jejího syna Tada uvězněné v rozbitém autě, a kolem není nikdo, kdo by jim pomohl...

Jung Chang - Divoké labutě
Anotace:
Není divu, že nesmírně poutavá autobiografická kniha čínské autorky, žijící od roku 1978 ve Velké
Británii, se po vydání v její nové vlasti a v USA okamžitě stala bestsellerem — v díle se totiž velmi šťastně snoubí solidní, věcné vylíčení historie Číny 20. století, plné neuvěřitelných zvratů, se střízlivě a skromně popsanou, avšak pohnutou osobní historií žen tří generací autorčiny rodiny. Příběh začíná vyprávěním o osudu babičky, narozené v r. 1909, nejkrásnější dívky na malém městě, kterou její otec „provdal" jako konkubínu za starého generála, aby zvýšil svoji prestiž a domohl se bohatství; pokračuje matkou, která se stala komunistickou funkcionářkou, a vrcholí autorkou, narozenou v roce 1952, jež podobně jako ostatní členové rodiny prošla všemi hrůzami a krutostmi tzv. kulturní revoluce, posléze studovala na univerzitě angličtinu, vyhrála konkurs na stipendium do Británie a stala se první Číňankou, která zde získala univerzitní titul PhD. Nyní je úspěšnou autorkou několika bestsellerových titulů.

Světlana Alexandrovna Alexijevič – Modlitba za Černobyl
Anotace:
26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století. Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Počet nemocných rakovinou se po Černobylu znásobil 74krát, úmrtnost se zvýšila o 23,5 %, nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety, zatímco stářím umírá jen jeden člověk ze 14. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral.

Charles Baudelaire – Květy zla
Anotace:
Květy zla byly ve své době skandálním dílem, které kvůli často nemravnému a pohoršujícímu obsahu dostalo svého autora až před soud. Baudelaire zde vyjadřuje své zklamání ze světa rozehráváním temných tónů lidské duše a odhalováním věcí, od kterých se lidé raději odvracejí. Představuje i svou poetiku, která upřednostňuje dokonalou, hladkou a odtažitou krásu před přirozeností, jež ve francouzské dekadentní a symbolistické literatuře rezonovala ještě dlouhá desetiletí. Dílo neskutečně náročné po obsahové i formální stránce se stalo těžkým oříškem pro řadu českých překladatelů, zde jej po dlouhé době, kdy sbírka byla dostupná pouze jako neúplný výběr, přinášíme v kompletním převodu Svatopluka Kadlece.

Margaret Atwood – Příběh služebnice
Anotace:
Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.

Jak se znám, tak pravděpodobně sáhnu po Kingovce, ale skutečnost může být jiná. Třeba se mi dostane do rukou Divoké labutě, které mě hodně lákají.

Jakou knihu byste zvolili Vy?

4 komentáře:

  1. V tomhle bodu ještě nemám vybráno, ale ráda bych něco českého. Knihu, která byla za komunismu zakázána... :) Z tvého výběru bych nejspíš sáhla po Modlitbě za Černobyl, kterou mám v hledáčku už několik let. :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak zakázaných knih za komunismu je hodně. I já nad tím chvíli přemýšlela, ale nakonec od toho upustila. Ale možná že právě díky téhle výzvě mě některá zaujme :)

      Vymazat
  2. Možná sáhnu po té Služebnici, ale ještě uvidím...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ta mě okamžitě zaujala a ráda bych si ji přečetla. Ale ještě uvidím, kterou knihu si vyberu :)

      Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)