úterý 7. dubna 2020

Zaujalo mě #39

Ahoj všichni, jak prožíváte toto nelehké období? Patříte mezi pracující nebo ty, kteří musí být doma? Doufám, že jste všichni v pořádku. I u nás to není nejinak. Já do práce chodím dle potřeby, ale zrovna teď jsem už týden doma. A protože jsme všichni zdraví a začíná jaro, mám dobrou náladu a každý den hltám plnými doušky.

Protože mám teď více volna než normálně, dočetla jsem (konečně!) všechny recenzáky. Na jeden mi chybí recenze, ale tu už dávám dohromady. Poté jsem zvládla desítku s Malin Forsovou, kterou mám půjčenou z knihovny. A protože je teď zavřená, zalitovala jsem, že jsem si těch knížek nepůjčila více. Na což mi bylo odpovězeno, že doma jich mám mraky, tak co bych ještě chtěla. No... A ono to je pravda. Takže jsem konečně otevřela Alenu Mornštajnovou a po ní se konečně vrhnu na svou oblíbenkyni Sofi Oksanen, na kterou se chystám už aspoň 2 nebo 3 roky, ale pokaždé se mi do rukou dostalo něco jiného. Tím chci říct (a nechci nic zlehčovat!), že tady ta situace má i své plus. Konečně přečtu knihy, které mi tu leží jen tak ladem a mám na ně více času. Další věc, začínám uvažovat, zda ještě budu pokračovat v recenzních výtiscích. Stále více mě to svazuje a to spolupracuji jen s Gradou...

Hlavní téma tohoto článku ovšem je Vám představit pár knih, které mě nedávno (trochu větší nedávno) zaujaly a jednou bych si je ráda přečetla. Tak pojďme na to ☺

A začneme hned zostra. Thriller Vražedná lhůta je první díl série Maarten S. Sneijder. Nakladatelství Kalibr letos vydalo díl druhý, Vražedný rozsudek a obálka vypadá velmi podobně. A právě ta obálka mě na knihu upozornila. Jednoduché, děsivé. A díky kladným hodnocením se na ni hodně těším.

Anotace:
Pokud během 48 hodin zjistíte, proč jsem tu ženu unesl, zůstane naživu. Pokud ne, zemře. Tímto poselstvím začíná perverzní hra sériového vraha. Nechává své oběti vyhladovět, utopit v inkoustu nebo je zaživa zalije do betonu. Mnichovská komisařka Sabine Nemezová hledá nějaké vysvětlení, motiv. Poté co začne spolupracovat s nizozemským kolegou, objeví alespoň východisko: pachateli slouží jako strašlivá inspirace stará dětská kniha – a ta skrývá ještě spoustu dalších nápadů...

Teď se podíváme na historický román, který jsem si chtěla minulý rok přečíst díky Čtenářské výzvě na Databázi knih. No, jak vidíte, tak jsem tak neučinila a kniha mi tu zůstala. Zajímavý námět, který mě upoutal okamžitě. Snad jednou ji opravdu otevřu.

Anotace:
Denver, 1962: Kitty Miller se smířila se svým jednotvárným samotářským životem. Miluje knihy a s kamarádkou Friedou si založily knihkupectví. Je ráda, že má plnou kontrolu nad svým životem. Když nechce do práce, nemusí jít, nikomu se nemusí zodpovídat. V jejím životě byl jen jeden muž, lékař Kevin, ale nefungovalo jim to tak, jak Kitty doufala.
Denver, 1963: Katharyn Andersson je vdaná za Larse, lásku svého života. Mají krásné děti, velký elegantní dům a spoustu přátel. Prostě všechno, po čem Kitty Miller toužila. Ale Katharyn existuje pouze tehdy, když Kitty spí...
Kitty je přesvědčena, že tyto sny jsou prostě jen kvůli její hyperaktivní představivosti. Ale s každou další nocí se lákavý Katharynin život stává stále více reálnější. Může si Kitty vybrat, který život chce? A pokud ano, jaká bude cena za to stát se Katharyn?
Hranice mezi těmito dvěma světy se Kitty začínají rozmazávat. Dokáže ještě rozlišit, co je skutečné a co jen představa?

Pak tu mám něco netradičního a spoustu z Vás to spíše nebude zajímat. Ale já si nemůžu pomoct a tato kniha mě upoutala okamžitě. Jedná se o povídkovou knihu od finských autorů, kterou má na svědomí nakladatelství Gutenberg. Tato edice je mimořádná a celkově vydali 11 takových knih (Norská čítanka, Britská čítanka, Francouzská čítanka...). Už dříve jsem četla povídkové knihy, kde nejznámější finští autoři popisovali strasti dalekého severu a zimy. A na tuto knihu jsem opravdu zvědavá.

Anotace:
Gutenbergova čítanka současné finské prózy.
Čítanka přináší reprezentativní výběr z díla jedenácti současných finských autorů — někteří z nich jsou prostřednictvím překladů už českému čtenáři známí (Johanna Sinisalo, Katja Kettu, Pasi Ilmari Jääskeläinen, Rosa Liksom, Tuomas Kyrö a Emmi Itäranta), jiní na své objevení v českém kontextu teprve čekají (Harry Salmenniemi, Juha Hurme, Pipsa Lonka, Anu Silfverbergová a Virpi Hämeen-Anttila). Jednotlivé texty byly pečlivě zvoleny tak, aby ilustrovaly tematickou rozmanitost současné finské tvorby, postihly trendy, k nimž autoři v uplynulé dekádě inklinovali, a poukázaly na dlouhodobější specifika finské literatury. Objevují se zde zástupci žánru finské podivno (Finnish Weird), stejně jako žánr historický, sociální nebo texty napsané s ironií a černým humorem zpochybňující stereotypy o pochmurném a depresivním Severu. Pochopitelně nechybí rodinné, partnerské i jiné vztahy, erotika, ekologie, melancholie, sauna a sobi… Každá ukázka ve finském originále je zrcadlově doplněna českým překladem a medailonem autora. Čítanka obsahuje rovněž bibliografii českých překladů z finštiny od roku 1990. Kniha je určena nejen studentům a zájemcům o finštinu, ale všem, kdo vyhledávají kvalitní současnou beletrii.

Michal Vaněček napsal román, který zaujal mnoho čtenářů. Mě tato kniha zprvu minula, ale až kladné reakce na ni mě přesvědčily, že by nemusela být špatná. Autor se inspiroval dle skutečné události a napsal strhující příběh, díky kterému nejednomu zatrnulo.

Anotace:
Fascinující příběh podle skutečné události.
Dva bratři. Jeden mlýn. A jeden slib… Strhující příběh dvou bratrů, kteří dali slib umírajícímu otci, že uchrání jejich mlýn a majetek proti všem. Lze takový slib dodržet za všech okolností? Může oddanost takovému závazku odolat i mašinériím totalitních režimů? Bratři svůj závazek splnili. Ale za jakou cenu…

Německá autorka Petra Hammesfahr je ve své zemi oblíbená a už má na svém kontě hodně knih. Píše detektivky a Hříšnice je jednou z nich, která mě zaujala. A kdoví, třeba se pak podívám po další její tvorbě.

Anotace:
Klidné slunečné odpoledne u jezera naruší hrůzný čin. Cora Benerová zničehonic ubodala muže. Proč? Co by mohlo přimět tu tichou, laskavou mladou maminku, aby opakovaně bodla naprosto neznámého člověka do hrdla před zraky své rodiny a přátel?
Pro místní policii je to jasný případ. Cora se okamžitě přizná a o svědky není nouze;
některé otázky však zůstávají nezodpovězeny. Policejní komisař, pronásledován tímto případem, jej odmítá uzavřít a zahájí vlastní vyšetřování. Cořina minulost a její soukromé peklo začíná pomalu vyplouvat na povrch.
Hříšnice je temný, strhující román, ve kterém je potřeba zpochybňovat pravdu na každém kroku. Není divu, že se stal světovým bestsellerem a předlohou pro úspěšný seriál.



Kdysi jsem viděla film Pianista a o něco později se dozvěděla, že to bylo natočené podle knižní předlohy. Samozřejmě jsem po knize začala pátrat a okamžitě si ji zařadila na seznam. Film mě natolik uzemnil a dojal, že přečíst si knihu je pro mě povinnost.

Anotace:
Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla bez varování Polsko, život mladého, talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Władysława Szpilmana se změnil k nepoznání: ztratil práci, rodinu i přátele, přežil strádání ve varšavském ghettu i mnohaměsíční ukrývání v bytech svých varšavských přátel a nakonec i varšavské povstání a totální destrukci města. Hned po ukončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, nazvané původně Smrt města (1946), která však byla vinou polských stalinistů brzy stažena z oběhu a teprve po více než 50 letech vyšla znovu pod názvem Pianista. Pro mnoho lidí, zejména v Německu, se kniha stala senzací tím, co k ní bylo přidáno: poprvé publikovaný deník důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda, bez něhož by byl Władysław Szpilman nepřežil poslední týdny a dny války.
Podle Szpilmanovy knihy natočil stejnojmenný film slavný americký režisér polského původu Roman Polański: jeho Pianista získal v roce 2002 Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary.

Od Taylora Adamse jsem nečetla nic, ale obě knihy mám v hledáčku. Jeho loňská kniha Na dostřel neslavila takový úspěch, ale i tak mě zajímá. Thriller, z kterého bude (doufám) mrazit.

Anotace:
Další kniha od Taylora Adamse, autora strhujícího thrilleru Není úniku, mistra příběhů o mezních situacích, napínavých v každé vteřině a dramatických až do překvapivého závěru.
Mladí manželé James a Elle Eversmanovi projíždějí Mohavskou pouští vstříc novému životu. Nečekaně se jim porouchá auto a oni uvíznou uprostřed pustiny, bez vody, mobilního signálu a jakékoli šance na záchranu.
Z více jak kilometrové vzdálenosti je drží na mušce chladnokrevný a děsivě přesný odstřelovač. James s Elle jsou uvězněni za rozbitým autem a ze všech stran je obklopuje jen otevřené prostranství. Není kam se schovat ani kam utéct a nikdo nepřichází na pomoc. Dá se tohle vůbec přežít?

Má sestra a další lháři. Už ani nevím, kde jsem na tento thriller narazila, ale Ruth Dugdall, která knihu napsala, slibuje poutavý příběh. Dokáže se skrze fotografie Sam uzdravit?

Anotace:
Je Silvestr a sedmnáctiletá Sam umírá. Leží v nemocnici v posledním stadiu anorexie a nemá vůli k životu. Před rokem a půl její starší sestru Jenu napadli tak brutálně, že utrpěla poranění mozku a ztrátu paměti. Policie příklad nevyřešila, a tak si Sam začala hrát na detektiva a pokoušela se ze sestřiných vzpomínek poskládat, co se té strašlivé noci stalo. Narážela ale jen na další a další tajemství a teď se cítí zrazená, bezmocná a osamělá.
Samin terapeut Clive se ale s takovým koncem nehodlá smířit. Když do nemocnice dorazí pozůstalost po Samině matce včetně krabice fotografií, uzavře s dívkou dohodu: pokud nechce, aby jí nechal násilně podat nitrožilní výživu, musí postupně o každé fotce čtvrt hodiny mluvit. Clive doufá, že když se Sam postaví své minulosti čelem, bude to pro ni dobrou terapií. Jenže cesta k uzdravení je nebezpečná. Sam totiž nelhala jen svým lékařům – skrývala temná tajemství i před sebou samotnou.

Předposlední knihou, kterou Vám představím, je Ani muk. Opět od Kalibru a opět detektivka. Jedná se o třetí díl, což mě celkem štve, protože toto je jediná přeložená kniha. Přesto má dobrá hodnocení. Kdo se skrývá v domě a kdo si může vybrat rodinu? Jaké hrůzy zažívají rodiče malé Poppy? Stačí jen tuto krásku otevřít a přečíst.

Anotace:
Malcolm a Harriet Bensonovi vypadají jako zcela obyčejní, usedlí padesátníci… až na to, že doma vězní desetiletou Daisy. A nyní se Bensonovi rozhodli do svého domova „přivést“ novou dceru. Když pak malá Poppy zmizí, je to nejen začátek strašné noční můry pro její rodiče, ale i jednoho z emocionálně nejvíce vyčerpávajících případů detektiva Nathana Codyho a jeho kolegyně Megan Webleyové.

Nakonec tu mám román pro ženské pokolení od německé autorky Petry Hülsmann. Život udeří, kam se mu zachce slibuje skvělou oddechovku, kterou občas potřebuji. Obálka je navíc správně divoká a slibuje samé krásné. Dle anotace ale také poznáme smutek, ten však k životu patří.

Anotace:
Párty, zábava a volnost – to je pro Marii nejdůležitější na světě a ona svůj bezstarostný život miluje. Vše se ale rázem změní ve chvíli, kdy sestra Christine těžce onemocní a požádá ji, aby se během její léčby postarala o malá dvojčata, na které je sama. A nejen to, musí převzít i sestřino místo v rodinné loděnici. Marii začne brzy všechno přerůstat přes hlavu: nemocná sestra, turbulentní rodinný život, firma, jejíž budoucnost je ve hvězdách. A jako by toho nebylo dost, uvědomí si podivné šimrání v břiše pokaždé, když zahlédne svého šéfa Daniela. A ve chvíli vrcholného chaosu přijde další životní zkouška...

No, myslím, že jsem se dnes vypsala až až. Zítra snad dopíšu recenzi na Komu hlava sejde. Takže se budete mít na co těšit. Kniha totiž slibuje mnohé a byla to skvělá jízda.. ☺

A jaké knihy máte v hledáčku Vy? Které Vás v poslední době zaujaly? A které byste si chtěli přečíst? A co říkáte na tady tu desítku?

Anotace a fotky knih jsou vypůjčeny z Databáze knih

6 komentářů:

  1. Poslední kniha mě na seznamu mě láká také, už jen svou krásnou obálkou. :) Co se týká ostatních knih, mě osobně příliš nezaujaly. Až na knihu Knihkupkyně, kterou jsem (loni, předloni?) četla a popravdě jsem z ní byla trochu na rozpacích. Rozhodně není špatná, ale podle anotace jsem čekala něco trochu jiného... :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No jo, na Knihkupkyni jsem četla kladné i záporné reakce a sama nevím, co mám od ní čekat. Přesto to chci zkusit :)

      Vymazat
  2. Vražedná lhůta vypadá suprově, taky jsem si ji všimla :)

    OdpovědětVymazat
  3. Knihu Život udeří kam se mu zachce Ti rozhodně doporučuji. Byla to jízda od prvních stránek - ale upozorňuji, že se jedná opravdu o prvoplánovou oddechovku. Já mám už pomalu spadeno na autorčinu novinku Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý. :))
    A z ostatních knih mě láká kniha Na dostřel - vlastně čeká na přečtení (mám ji v eknize) :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A právě tyto oddechovky mám ráda. Někdy člověk potřebuje vypnout a přečíst si něco lehkého. Po té novince se také poohlédnu :)

      Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)