sobota 18. ledna 2020

Zaujalo mě #38

Všem Vám přeji krásnou sobotu, i když trošku zasněženou a zamračenou. Dnes mám první článek ze sekce Zaujalo mě v tomto roce. Mám skvělou náladu a tak si říkám, že místo klasických pěti představím rovnou deset knih, které snad jednou otevřu. Které mě natolik zaujaly, že jsem neváhala a skončily v seznamu Chystám se číst na Databázi knih

Ztichlý dům je thriller, který vypadá velmi nadějně a velmi dobře. Nalákala mě na ni samotná obálka, protože ta je fakt pěkná. A hodnocení má také velmi vysoké.

Anotace:
Jmenuji se Emma Cartwrightová. Ještě před třemi lety jsem byla Susan Websterová a zabila jsem svého dvouměsíčního syna Dylana.
Vůbec si nepamatuji, co se tehdy stalo. Ale když vám něco tvrdí policie, váš lékař i všichni blízcí, tak jim začnete věřit, ne?
Ovšem na druhou stranu... Když si nevzpomínáte, co se stalo, můžete si být opravdu jisti, že vám říkají pravdu?
Co kdyby se objevila malá naděje, že je váš syn naživu? Neudělali byste všechno pro to, abyste s ním zase mohli být?

Na Advokátovu dceru mě nalákala Monča a dokonce mám doma i knihu. Ale bohužel dostává přednost spousta jiných krásek. Letos bych ji však ráda konečně otevřela. Navíc to není nijak velká bifle, takže věřím, že to bude přečtené za chviličku.

Anotace:
Odhalovat tajemství patří k jejich práci. Veřejnost je pokládá za bezúhonné. Jejich hlavním zájmem by měla být spravedlnost. Co když to ale není tak úplně pravda? Sean Serrat se vypracoval na úspěšného washingtonského advokáta. Vzorného manžela a otce tří dětí dokonce navrhli do Nejvyššího soudu. Ale vzápětí se ztratila Seanova dcera Abby, talentovaná studentka práv. A brzy nato našli její tělo v knihovně Nejvyššího soudu. Zprvu se zdá, že zločin spáchal Abbyin přítel Malik, avšak Sean má jiné podezření. Podezření, kvůli kterému se bude muset přiznat k dávnému tragickému pochybení. Jenže někdo jiný se naopak snaží svá pochybení pohřbít navždy. I se všemi, kdo by je chtěli vynést na světlo…

Andrea Hejlskov napsala knihu, která mě velmi zaujala. Je to podle skutečné události a napsáno z poznatků, kdy rodina odjela z civilizace a je odkázána jen na sebe. V dnešní době je technologie všude, kam se podíváme a i mě občas rozčiluje, jak všichni koukají do telefonu a stále více lidí neumí normálně komunikovat. Zajímá mě proto, jak se s novým prostředím vyrovnali. I já bych občas nejraději odjela někam do lesů...

Anotace:
Andrea má čtyři děti a ona i její muž jsou stále méně spokojeni se způsobem života, který jim nabízí civilizovaná společnost s přesně stanovenými pravidly. Připadá jim, že jejich existence se skládá jen z vydělávání peněz, za něž pořizují množství věcí, které vlastně tak úplně nepotřebují a které mnohdy vznikají za nepřijatelných podmínek. Jejich rodina je v zajetí nových médií a děti komunikují mnohem více se svými tablety než spolu nebo s rodiči. Ti se proto rozhodnou k radikálnímu kroku: opustit civilizaci, nastěhovat se na rok do opuštěného domku hluboko ve švédských lesích a zkusit tam žít autentickým životem, pomocí vlastních sil a v těsném kontaktu s přírodou. Kniha podle skutečných událostí je založena na autorčině deníku z tohoto období a strhujícím způsobem popisuje, jak rodina znovu objevuje svou vnitřní sílu a soudržnost, ale i konflikty, které civilizace potlačuje, ale mimo ni vyvstanou v plné síle.

Matt Haig napsal román, který má zajímavý námět. Co by se stalo, kdybychom žili několik set let? Jak bychom se svým životem naložili? Dokážete si představit to nekonečné moře času a prožitků, přečtených knížek ale i poznaných osobností? Na tuto knihu jsem vážně zvědavá.

Anotace:
Tom Hazard má neuvěřitelné tajemství. Na pohled možná vypadá jako obyčejný jednačtyřicetiletý muž, ve skutečnosti však žije už několik století. Na vlastní kůži prožil mnohé – hrál divadlo se Shakespearem v alžbětínské Anglii, účastnil se zaoceánských výprav s kapitánem Cookem, popíjel s Fitzgeraldem v Paříži 30. let... Měnil identity, aby přežil bez prozrazení, ale nyní se ho minulost pokouší dohonit. Jednou provždy se bude muset rozhodnout, zda zůstane v minulosti uvězněn či konečně začne žít v současnosti.
Ocitáme se s Tomem v Londýně, kde přijímá místo učitele dějepisu – ideální pro někoho, kdo zná dějiny doslova z první ruky. Ve škole potkává šarmantní učitelku francouzštiny, která mu pořádně zamotá život. Protože jediné, co Tom nesmí, je zamilovat se.
Vězeň času je milostný příběh procházející staletími a kontinenty. Originální román o tom, že kdybychom měli dostatek času, nejspíš bychom žili šťastně až do smrti.

Atomka je pátý díl série Franck Sharko od Francouze Franck Thilliez. Proč jsem si zadala až pátý díl? Ani nevím, ale chybí přeložená dvojka, takže to bude asi jedno. Každopádně z téhle jsem byla na větvi a hodně mě láká. Už jen její obálka je lákavá.

Anotace:
Těsně před Vánoci je nalezeno tělo novináře v mrazáku v jeho bytě v Paříži. Stal se Christophe Gamblin obětí sériového vraha, kterého sám odhalil? Jedná o stejného zabijáka, který hodil své oběti do ledových alpských vod? Právě ve sněhem pokrytých Alpách hledají Lucie Henebelleová a Franck Sharko informace, které by je přivedly na vrahovu stopu. Objev Gamblinových poznámek je zavede na kliniku, která se specializuje na využití hypotermie při operacích srdce. Ale megalomanský vrah, který svými experimenty s chladem sleduje extrémně nebezpečný cíl, je už zase o krok dále…

Vermontský cyklus. To je něco, co mě zaujalo už svými obálkami. Číhání je její první díl a prý je to dobře propracované se sympatickou hrdinkou. A detektivních příběhů není nikdy dost.

Anotace:
Dokonce i v tichém Vermontu mohou poklidnou přítomnost rozvrátit hrůzné činy z minulosti.
Přátelskou a poklidnou atmosférou odlehlého městečka Canaan ve Vermontu otřásá spor o legalizaci homosexuálních manželství. Mezi lidmi to vře. Staří přátelé si nemohou přijít na jméno. Probouzí se strach, předsudky a násilí.
Když je tedy v domě advokáta, který se v případu výrazně angažuje, brutálně zavražděna mladá dívka, detektiv Sonja Testová nabude přesvědčení, že vražda musí mít s ostře sledovanou kauzou nějakou spojitost.
Jenže jak se mladá Sonja Testová noří do svého prvního vyšetřování vraždy hlouběji, odhaluje děsivé činy skryté po celá desetiletí a zjišťuje, že za idylickou tváří městečka se ukrývá temnota a zlo páchané na nevinných. A Sonja, matka dvou dětí, udělá všechno pro to, aby nevinné ochránila.

Tentokrát zabrouzdáme do českých vod. Radka Třeštíková je u nás velmi populární a oblíbená a já jsem od ní ještě nic nečetla. Veselí je jedna z jejích mnoha úspěšných knih. I když možná začnu spíše Osm, tak i tato nevypadá vůbec špatně.

Anotace:
Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi.
Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou.

A zase detektivka. Nakladatelství Kalibr vydává samé zajímavé kousky a s touhle tomu není jinak. Finka Pauliina Susi vydala Okno do dvora, se kterou slavila úspěchy. U nás se moc neujala, ale nemění to nic na tom, že si ji ráda přečtu a posoudím, jestli za to opravdu stála nebo ne.

Anotace:
Finský krimithriller roku, nominovaný na prestižní skandinávskou cenu Glass Key. „Je to tu zas. Ten pocit, že ji někdo sleduje. Že ji právě v tomhle okamžiku někdo potají pozoruje ze tmy, a rozhodně ne s dobrými úmysly. V kabelce na boku jí znovu zavibruje. Slyšela, co se může stát. Teď se to děje i jí.“ Leia Laine, svobodná matka, vede projekt ProMen, poskytující pomoc mužům závislým na placených internetových službách. Projekt, kterým proti sobě poštve „počestné“ finské spoluobyvatele. Ale jsou všichni tak počestní, jak tvrdí? A zvlášť ti, co proti Leie vystupují nejostřeji? V tomhle souboji jde ale o mnohem víc. Někdo toho totiž o Leie ví víc, než by si přála. Někdo, kdo jí zablokoval kreditku a doplnil do zdravotních záznamů její datum úmrtí. Někdo, kdo se jí vetřel do počítače i mobilu, aby ji mohl sledovat. A nejen to…

Ostrov je románový thriller od islandské spisovatelky Sigríður Hagalín Björnsdóttir. Co by se stalo, kdyby se svět rozhodl zachovat jinak? Nás by bylo najednou míň, i místa by bylo míň? Zajímavý námět, který bude, jak doufám, skvěle propracovaný.

Anotace:
Výjimečně se stane něco, co stmelí celé lidstvo, propojí osudy všech, jako by sebou zemská přitažlivost trhla a svět se na okamžik zmenšil, přiblížil, a každý jednotlivý člověk si pak pamatuje, kde byl, když se to událo nebo když se o tom dozvěděl. A někdy se svět zmenší natolik, že je z něj jenom jeden člověk. Jedna drobná lidská bytost v opuštěném zálivu. Vyčkává a sepisuje kroniku nedávných událostí, na něž nelze zapomenout.
Román Ostrov v sobě spojuje milostný příběh a mrazivou dystopii, v níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat. Klade otázku, co lidi spojuje a co je rozděluje.

Poslední, desátou knihou, je Dominika na cestě Jižní Amerikou. Tento cestopis jsem si minulý rok poznamenala kvůli výzvě na DK. Nakonec jsem přečetla něco jiného, ale přesto to zůstalo v mém seznamu, neboť jsem na ni zvědavá. Co všechno Dominika prožila? A jak ji to vůbec napadlo? Kde sebrala odvahu?

Anotace:
Velká cesta malé motorkářky.
Metr a půl vysoká Dominika s ještě menší motorkou se vydává sama napříč Jižní Amerikou. Setkává se s padouchy i vzteklými psy, s poruchou i nemocnicí. Být to fikce, čtenář by si řekl, že to autor se zážitky přehnal a Dominika je neohrožená cestovatelka, kterou nic nezastaví. Ona se však bojí úplně všeho a jede dál jen proto, že si myslí, že se to zlepší. Nezlepší. A čím hůř je, tím víc je jasné, že jedinou obranou je dělat si z toho všeho srandu.

Ráda si přečtu Vaše poznatky, které knihy jste četli a které ne. Nebo je něco, co byste třeba nečetli? 

Anotace a fotky knih jsou vypůjčeny z Databáze knih.  

10 komentářů:

  1. Kromě tý Třeštíkový, kterou nesnesu, mě zaujalo asi vše. A teda ten cestopis mě taky moc nezajímá. Cestopisy vůbec nečtu ty jo. Radši koukám na videa z různých cest.

    Určitě mrknu na Číhání, to působí docela drsně. Moc díky :).

    Verča ze Ztracena v Praze | CO ZROVNA ČTU? | KNIHY

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Třeštíkvou jsem ještě nečetla, ale ráda bych ji zkusila. A buď se mi bude líbit nebo ne. Cestopisy také moc nemusím. Pár jsem jich přečetla, ale hodně si vybírám. A tenhle mě zrovna zaujal. Asi taky proto, že tenkrát měl tak vysoká hodnocení.
      Nemáš zač ;)

      Vymazat
  2. Ztichlý dům vypadá velmi dobře. Už ta obálka :D

    Jinak Advokátovu dceru mám stejně jako ty už nějakou dobu doma, ale!! Pořád mám nové a nové knihy a nějak tahle upadla v zapomnění. Dneska jsme ale uklízela knihovnu a posunula se směrem nahoru :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Právě ta obálka mě nalákala :D Je skvělá :D
      To mi ani neříkej. Těch nepřečtených knih mám tolik, že nevím, co číst dřív. A někdy mě to deptá :D Ale ráda bych ji konečně otevřela :)
      Já začala některé knihy vytahovat z knihovny a dávat je k recenzákům. Tak je mám na očích a vím, že když už tam jsou, tak je prostě přečtu. A zatím to zabírá :D

      Vymazat
  3. Pěkný nápad na článek :) Taky mě takhle každý měsíc zaujme spousta knih :) Opravdu doporučuji knihu Vezeň času, moc se mi líbila :) A Ostrov mě taky láká :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky :) Na spoustu knih většinou zapomenu, ale tímto článkem si je aspoň připomenu a pak třeba donesu z knihovny :) Vězeň času vypadá opravdu dobře. Ráda se do něj pak začtu :)

      Vymazat
  4. Advokátova dceta vypadá hodně zajímavě. :)

    OdpovědětVymazat
  5. Tedááá, ty jsi ještě Advokátovu dceru nepřečetla? To bys měla napravit. :))
    Z dalších knih rozhodně Ztichlý dům také moc doporučuji!
    Veselí jsem četla nedávno, ale více se mi od autorky líbila (také tebou zmíněná) kniha Osm.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ještě ne, nějak jsem ji opomněla :D Ale snad ji letos zvládnu :)
      Na Ztichlý dům jsem hodně zvědavá, přímo láká k otevření :D

      Vymazat

Děkuji za Váš čas strávený čtením příspěvku a případným komentářem :)