Originální název: Orphan Number 8
Přeložil: Lumír Mikulka
Ilustrace na obálce: Emil Křižka
Nakladatelství: Baronet
Rok a místo vydání: 2016, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 396
Doporučená prodejní cena: 359,- Kč
Zdroj: knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-269-0505-9
O knize:
Rachel Rabinowitzová se po rodinné tragédii dostane do sirotčince pro nejmenší děti, kde je léčena ozařováním. To ji ovšem poznamená a po celý svůj život s tím musí žít. Když se jako dospělá žena znovu potká se svou tehdejší doktorkou Mildred Solomonovou, její vzpomínky se oživí a začne tápat, s čím byla vlastně tenkrát nemocná. Po děsivých zjištěních polemizuje nad otázkami, zda doktorce Solomonové odpustit nebo se jí pomstít…
Rachel Rabinowitzová se po rodinné tragédii dostane do sirotčince pro nejmenší děti, kde je léčena ozařováním. To ji ovšem poznamená a po celý svůj život s tím musí žít. Když se jako dospělá žena znovu potká se svou tehdejší doktorkou Mildred Solomonovou, její vzpomínky se oživí a začne tápat, s čím byla vlastně tenkrát nemocná. Po děsivých zjištěních polemizuje nad otázkami, zda doktorce Solomonové odpustit nebo se jí pomstít…
Sirotek č. 8 je kniha, která mě upoutala hned po vydání nejen svou obálkou, ale i anotací. Četla jsem nějakou tu kladnou recenzi a já říkala, že to bude skvělý příběh, který mě určitě zamrazí, a osud oné Rachel budu doslova hltat…
„Tati!“ zvolal Sam. „Pomoz nám!“Na úvod zmíním, že příběh je rozdělen do dvou časových úseků. Prvně se seznámíme s malou Rachel, kdy ještě žila s rodinou a vše bylo naprosto v pořádku. Její milující rodiče jsou pro ni vším a naopak a starší brácha, který ji postupně učí počítat a abecedu. V druhé kapitole poznáme Rachel už jako dospělou ženu, která pracuje jako zdravotní sestra v domově pro židovské seniory. S ní se nacházíme v roce 1954 a promlouvá k nám v ich-formě. Což je skvělé, protože s další kapitolou okamžitě poznáme, v jakém období jsme. Malá Rachel je totiž napsaná v er-formě. A každý časový úsek se střídá.
Harry přelétl pohledem svou manželku, děti a krvavou skvrnu na stěně. Soucitem se nehodlal zdržovat. „Postarej se o sestru, Same. Teď jsi tady mužem ty.“
Byla jsem natěšená, protože jsem věřila, že se mi dostane dalšího kvalitního příběhu. Bohužel tomu tak nebylo. Nejednou jsem se nudila a moje myšlenky utíkaly jinam, načež jsem knihu musela zavřít. Kim van Alkemade má veliký potenciál, který se ovšem bude muset ještě naučit využít. Její vypravěčský um je pomalý a občas nudný, přesto se v některých chvílích znovu začteme, načež je to přetrhnuto další kapitolou. Tento autorský tah bývá mnohdy vítán a nutí číst dál. Tady to ovšem ztrácí šmrnc a vůbec jsem nebyla zvědavá, jak to bude dál.
Rachel je velmi vnímavá a chytrá a už jako dítě chtěla vědět více. To se jí promítlo i do dospělého života. Jako dítě zažila veliká muka a nechápala jsem, kdo by to mohl udělat. Co to je za člověka, který se dopustí takových činů na malých dětech? A když pak jí osud připravil další zkoušku v dospělosti, kdy pozná pravdu a ona tápe, zda doktorce Solomonové ublížit nebo ne, její činy jsou podivné. Na jednu stranu chce lítost a omluvu, na tu druhou by jí nejraději ublížila. Její konečné řešení je podivné a věřím, že spousta z nás by se tak ve skutečném světě takto nezachovala. Jednoduše řečeno: ani za mák jsem jí to nevěřila…
Když se Rachel konečně dostala do domova pro osiřelé Židy za svým bratrem, očekávala jsem naprosto jiný příběh. Asi jsem četla moc knížek z červené knihovny, protože jsem očekávala všechno to dobré a ono se tak nestalo. A když trochu vyrostou, jejich životy se od základu změní. Jeden útěk stíhá druhý a řeknu Vám, že Rachel měla víc štěstí než rozumu. A toto mě vede ke stejné myšlence: ani za mák tomu nevěřím.
Sirotek č. 8 má úžasný námět. Byl inspirován dle skutečných událostí a vlastní rodinnou historií, která je částečně mrazivá. Bohužel to bylo tak špatně pojaté… Knihu jsem četla přes týden a dočetla ji jen proto, že chci mít čistý štít do nového roku. A to knize moc nelichotí :( Přesto bych ji doporučila těm, kteří si chtějí přečíst něco neobvyklého a těm, kteří se zajímají o historii medicíny jako začátek vědy. V některých částech by to mohlo být pro Vás zajímavé.
To vypadá na zajímavou knihu! Myslím, že jsem ji několikrát zahlédla i u nás v knihovně, ale vždycky bylo co číst, a tak jsem do ní nešla. Tak třeba to letos napravím :-) Skvělá recenze a blog ♥
OdpovědětVymazatAno, to opravdu vypadá. V mnohém je zajímavá, ale mě se bohužel nelíbilo ono zpracování, jak jsem psala v recenzi. Ale určitě nikoho neodrazuji. Co se nelíbí mě se může jiným líbit. Budu se těšit na tvé dojmy :) A děkuji za milý komentář ;)
VymazatHezká a povedená recenze, úplně jsi mi knihu připomněla, jak kdybych ji četla včera.
OdpovědětVymazatZase další knížka, která se nám oběma líbila. :-)
Díky :) To ano a těch knih bude určitě více ;) A tuhle jsem myslím zvolila díky tobě :)
VymazatZrovna včera jsem našla knihu Sirotek č.8 ve svém článku TOP 5 knih za rok 2017! Tak to asi bude zvolený tvůj výběr díky mě ;)
VymazatTak to bude určitě tím :) Jsi skvělý rádce při výběru knih :D
Vymazat