Originální název: Til Sibir
Přeložila: Jarka Vrbová
Obálka: Vojtěch Kybal
Nakladatelství: Knižní klub
Rok a místo vydání: 2013, Praha
Vazba knihy: vázaná s přebalem
Počet stran: 176
Zdroj: moje knihovna
1. vydání
ISBN 978-80-242-3869-2
O knize:
Jesper se svou mladší sestrou žijí ve vesničce v Dánsku. Jsou třicátá léta minulého století a zažívají dětství plné očekávání, nadějí a snů. Jejich sourozenecká láska je silná a jeden bez druhého neudělají krok. V dospívání se však jejich ideály mění, když se celý svět posune na šikmou plochu. Jejich bezstarostné dětství přestává být bezstarostné a poznávají, co je to skutečný život. Do vesnice přijíždí německá armáda, která by nejraději zabrala vše, na co si jen vzpomenou. Jejich odtažitý vztah k rodičům také není ideální a jejich dědeček spáchá sebevraždu. Toto a ještě víc změní jejich životy, až jsou nakonec donuceni se odloučit. Jakým směrem se posune jejich rodina a jaká bude po válce?
Můj názor:
Druhou knihou od Pera Pettersona, kterou jsem si pořídila v květnu (Nové knihy #25), je Na Sibiř. Z jeho Proklínám řeku času jsem byla mile překvapena a knihu si opravdu užila. Není tedy divu, že jsem se brzy vrhla i na tento kousek. A jak se mi tedy líbila?
„Já myslel, že jsi anděl,“ blekotal.Je rozdělena na tři části a opět tu najdeme opravdu kraťoučké kapitoly, takže se to čte velmi pěkně a rychle. Tentokrát se však seznámíme s hlavní hrdinkou, nikoli hrdinou. Seznámíme se s ní jako s děvčátkem a prožíváme s ní její dětství až do dospělosti, kdy poznáme její starosti, ale i těžkosti a následnou tragédii.
„Andělé mají světlé vlasy, a kromě toho neexistují.“
„Ti mí existují a mají tmavé vlasy.“
„Já zase myslela, že jsi Muž z Danzigu,“ řekla jsem. Rozesmál se a vzápětí se rozkašlal a já ho vytáhla na kámen, ale na pevninu už vylezl sám. Klekl si, vyzvracel slanou vodu a snídani, a když bylo po všem, objala jsem ho a rozbrečela se.
„Já vážně myslela, že jsi Muž z Danzigu. Vůbec jsem tě nepoznala.“ Všimla jsem si, že se mi na rameni usmívá, byl mokrý a studený, ale v místech, kam už stihlo zasvítit slunce, i teplý.
Příběh se odehrává za druhé světové války, v daleké dánské vesničce. Pronikneme do nitra jedné rodiny, která je svým způsobem zvláštní. Jesper se svou sestrou mají skvělý sourozenecký vztah, který by jim leckdo mohl závidět. A zatímco Jesper sní o cestě do slunného Maroka, sestřička se chce jednou vydat na Sibiř. Jejich sny a ideály jsou hmatatelné a provází nás téměř po celou dobu. Jejich lumpárny jsou hravé, ale leckdy také odvážné a v dospělosti pak nebezpečné. Jejich otec je řádný, pracující člověk, který toho sice moc nenamluví, ale zato svou osobností dokáže mnohé. Matka je přísná a věřící, kterou nic nezdolá a nikdo neobměkčí.
Když do Dánska přijede německá armáda, vše se najednou změní. Lidé jsou neurčití, do ničeho se nechtějí míchat a hlavně je nechtějí u sebe ve vesnici nebo městě. Jenže dánská politika smýšlí jinak. A i naše rodina pozná, jak umí být Němci krutí. Jesper, který byl v dětství uličník, se v dospělosti nebojí bojovat za svobodu a zdravý rozum. Osud rodiny se díky mnohým událostem posune na neurčitou kolej, která vyústí v tragédii a odcizení.
„Na Sibiř?“ ptá se nevěřícně Solgunn.Musím se přiznat, že mi valnou chvíli trvalo, než jsem se dokázala začíst. Nevím proč, ale zprvu jsem byla překvapena, že k nám promlouvá dívka a později žena, nikoli muž, jak tomu bylo v knize Proklínám řeku času. Ale když jsem se s tím vším sžila, dostalo se mi vcelku obstojného příběhu, který ovšem v závěru stagnoval. Hlavní hrdinka totiž své štěstí po válce zkoušela v zahraničí a to bylo nemastné neslané. Na druhou stranu jsem spolu s ní prožila šok a nechtěla věřit její matce, která se mi pak jevila jako zlá ježibaba. Ovšem vykreslení sourozenecké lásky mezi ní a Jesperem bylo kouzelné, úžasné a prostě takové, jaké by správně mělo být.
„Ano.“
„Tam je strašná zima, to si rozmysli.“
Přestože má kniha Na Sibiř velmi poutavou anotaci a námět je také opravdu perfektní, vyobrazení už bylo horší. Na jednu stranu jsem z knihy nadšená, protože některé popisy byly opravdu pěkné a skvěle napsané, ale na tu druhou jsem zklamaná. Proto ve svém hodnocení volím zlatý střed.
Bodování:
Na první pohled mě kniha zaujala díky Sibiři, které mě zajímá. Škoda, že není tak dobrá jak vypadá. :)
OdpovědětVymazatTo ano. Mohla být o něco více propracovanější. Na druhou stranu ta sourozenecká láska to celé (skoro) vynahradila :)
Vymazat